Dawid Pantak

radca prawny

Pomagam przedsiębiorcom wygrywać przetargi. Specjalizuje się w prawie zamówień publicznych. Posiadam bogate doświadczenie w skutecznej pomocy i doradzaniu wykonawcom ubiegającym się o udzielenie zamówienia publicznego, w tym w reprezentowaniu przed Krajową Izbą Odwoławczą
[Więcej >>>]

Złóż odwołanie Złóż przystąpienie

Do której strony powinienem przystąpić?

Dawid Pantak13 stycznia 2016Komentarze (0)

Do której strony powinienem przystąpić? Sprawa nie zawsze jest taka prosta jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Zapraszam do lektury.

Przystąpienie do postępowania odwoławczego

Termin na zgłoszenie przystąpienia

Interes w przystąpieniu

W pierwszym rzędzie musimy odpowiedzieć sobie na pytanie na czym nam zależy – czy na tym, żeby odwołanie zostało uwzględnione, czy żeby zostało oddalone. W pierwszym przypadku wnosimy przystąpienie po stronie odwołującego, a w drugim po stronie zamawiającego.

W większości przypadków (chociaż nie zawsze!) przystępuje się po stronie zamawiającego. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w której wygrałeś przetarg, a odwołujący kwestionuje decyzję zamawiającego i domaga się uznania jego oferty za najkorzystniejszą.

Przykład

Zoo we Wrocławiu prowadzi przetarg na dostawę żywności dla żyraf. W postępowaniu została wybrana jako najkorzystniejsza oferta spółki Żywność dla Żyraf S.A. Niezadowolona z takiego rozstrzygnięcia jest spółka The Giraffes Poland sp. z o.o., ponieważ uważa, że oferta Żywności dla Żyraf powinna zostać odrzucona. Składa odwołanie do KIO. Natomiast spółka Żywność dla Żyraf S.A., która została wybrana, składa przystąpienie po stronie Zamawiającego. Zależy jej żeby odwołanie zostało oddalone, ponieważ tym samym ostatecznie uzyska zamówienie.

Nie zawsze jednak przystąpienie składa się po stronie zamawiającego. Czasami zdarza się, że dotychczasowi konkurenci stają po jednej stronie przeciwko zamawiającemu.

Przykład

Zoo we Wrocławiu prowadzi przetarg na dostawę żywności dla żyraf. Jedynym z wymogów specyfikacji był obowiązek dostarczenia żywności w czerwonych opakowaniach. Taki wymóg nie ma żadnego uzasadnienia praktycznego. Jednocześnie wskazuje na wykonawcę spółkę The Giraffes Poland sp. z o.o., która jako jedyna na rynku oferuje żywność w czerwonych opakowaniach. W konsekwencji jedyną ofertę w przetargu będzie mogła złożyć ta spółka. Jej konkurenci, pomimo tego że posiadają w swojej ofercie towary o zbliżonej jakości, nie będą mogli wystartować, ponieważ Zamawiający wprowadził blokujący wymóg. Na taki wymóg specyfikacji odwołanie złożyła konkurencyjna spółka Żywność dla Żyraf S.A. W odwołaniu zarzuciła zoo między innymi naruszenie zasad uczciwej konkurencji. Spółka Karma S.A. – do tej pory główny konkurent odwołującego – zgłasza przystąpienie do postępowania po jego stronie. Jej również zależy na wyeliminowaniu blokującego wymogu, dlatego ma interes, żeby odwołanie zostało uwzględnione.

Jak widzisz decyzja do której strony postępowania zgłosić przystąpienie nie zawsze jest taka oczywista.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dawid Pantak Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dawid Pantak Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: