Dawid Pantak

radca prawny

Pomagam przedsiębiorcom wygrywać przetargi. Specjalizuje się w prawie zamówień publicznych. Posiadam bogate doświadczenie w skutecznej pomocy i doradzaniu wykonawcom ubiegającym się o udzielenie zamówienia publicznego, w tym w reprezentowaniu przed Krajową Izbą Odwoławczą
[Więcej >>>]

Złóż odwołanie Złóż przystąpienie

Nowe progi unijne i kurs euro

Dawid Pantak10 stycznia 2016Komentarze (0)

Witam wszystkich serdecznie w nowym 2016 roku. Początek roku jak zawsze oznacza mnóstwo zmian w prawie. Zmian nie uniknęło również prawo zamówień publicznych.

Jeżeli chodzi o nową ustawę – nadal nic nie wiadomo.

Edycja – co nieco już wiadomo, możecie o tym przeczytać poniżej.

Projekt „małej nowelizacji”

Nowelizacja prawa zamówień publicznych

Dalsze pomysły na nowelizację prawa zamówień publicznych

Media donoszą jednak, że Pani Premier przychyla się bardziej do pomysłu, o którym pisałem w poprzednim artykule dotyczącym nowelizacji. Uchwalona miałaby zostać „mała nowelizacja” tylko po to, żeby spełnić wymagania Unii Europejskiej. Po niej – już na spokojnie – rząd zacząłby pracować nad zupełnie nową ustawą. Na razie jednak oficjalnie nie znamy żadnych szczegółów.

W tak zwanym międzyczasie zmieniła się jednak inna rzecz.

Chodzi o progi unijne oraz o kurs złotego w stosunku do euro.

Przetargi powyżej i poniżej progów unijnych (część 1)

Przetargi powyżej i poniżej progów unijnych (część 2)

Przetargi, w których nie stosuje się ustawy

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązują dwa nowe rozporządzenia Premiera.

 1. w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej,
 2. w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych.

Pierwsze z rozporządzeń zmieniło progi unijne w następujący sposób:

z 134.000 euro na 135.000 euro,

z 207.000 euro na 209.000 euro,

z 414.000 euro na 418.000 euro,

z 5.186.000 euro na 5.225.000 euro.

Progi poszły więc minimalnie w górę. Mogłoby to oznaczać, że będziemy mieć więcej postępowań „krajowych” kosztem „europejskich”.

Okazuje się jednak, że wcale nie. Oprócz tego zmieniono bowiem również kurs euro w stosunku do złotego. Obecnie wynosić on będzie 4,1749. Wcześniej natomiast wynosił 4,2249.

Tym samym pomimo tego, że progi wyrażone w euro zostały zwiększone, to po przeliczeniu progów wyrażonych w euro na złotówki okazuje się, że tak naprawdę zostały zmniejszone. Tym samym będzie nieco więcej postępowań „europejskich” kosztem „krajowych”.

Te same uwagi dotyczą także progu stosowania ustawy, który nadal wynosi 30.000 euro. Ze względu na niższy kurs do nieco większej liczby postępowań zastosowanie znajdą przepisy ustawy prawo zamówień publicznych.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dawid Pantak Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dawid Pantak Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: