Dawid Pantak

radca prawny

Pomagam przedsiębiorcom wygrywać przetargi. Specjalizuje się w prawie zamówień publicznych. Posiadam bogate doświadczenie w skutecznej pomocy i doradzaniu wykonawcom ubiegającym się o udzielenie zamówienia publicznego, w tym w reprezentowaniu przed Krajową Izbą Odwoławczą
[Więcej >>>]

Złóż odwołanie Złóż przystąpienie

Czym jest Krajowa Izba Odwoławcza?

Dawid Pantak22 września 2015Komentarze (0)

Krajowa Izba Odwoławcza (w skrócie nazywana KIO) jest to instytucja państwowa, która została powołana między innymi w celu rozpatrywania odwołań wnoszonych w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

Innymi słowy, jeżeli wykonawca, który brał udział (lub w niektórych przypadkach zamierza brać udział) w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego i z jakiegoś powodu nie jest zadowolony z rozstrzygnięcia w tym postępowaniu, może złożyć odwołanie właśnie do Krajowej Izby Odwoławczej.

Przykład:

Zoo w Gdańsku ogłosiło przetarg na dostawę żywności dla żyraf. W toku postępowania jako najkorzystniejsza została wybrana oferta spółki Żywność sp. z o.o. Z tego rozstrzygnięcia nie jest zadowolona spółka Dobre Pożywienie S.A. Uważa ona, że oferta spółki Żywność sp. z o.o. powinna zostać odrzucona. W związku z tym złożyła odwołanie do KIO.

KIO rozstrzygnie, czy wykonawca ma rację (czyli zamawiający popełnił w postępowaniu jakiś istotny błąd), czy może zamawiający przeprowadził postępowanie prawidłowo.

Jak wygląda rozprawa przed KIO?

Przykład:

a) w powyższej sprawie KIO uznała, że spółka Dobre Pożywienie S.A. ma racje i rzeczywiście oferta spółki Żywność sp. z o.o. podlega odrzuceniu. Uwzględniła więc odwołanie.

b) w powyższej sprawie KIO uznała, że zamawiający (zoo) dokonał czynności wyboru oferty prawidłowo. Odwołanie spółki Dobre Pożywienie S.A. zostało oddalone.

KIO istnieje od 2007 roku. Wcześniej jej zadania należały do Zespołu Arbitrów.

Siedziba KIO znajduje się w Warszawie. Tylko tam odbywają się posiedzenia i rozprawy. Bez znaczenia jest gdzie siedzibę czy miejsce zamieszkania mają wykonawcy i zamawiający.

Rozprawa przed KIO ma nieco zbliżony charakter do postępowania przed sądami. Oczywiście są istotne różnice, o których musisz pamiętać. W kolejnych wpisach na blogu przedstawię Ci wszystkie najważniejsze informację, o których musisz wiedzieć, jeżeli będziesz kiedyś uczestnikiem postępowania przed KIO.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dawid Pantak Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dawid Pantak Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Następny wpis: