Dawid Pantak

radca prawny

Pomagam przedsiębiorcom wygrywać przetargi. Specjalizuje się w prawie zamówień publicznych. Posiadam bogate doświadczenie w skutecznej pomocy i doradzaniu wykonawcom ubiegającym się o udzielenie zamówienia publicznego, w tym w reprezentowaniu przed Krajową Izbą Odwoławczą
[Więcej >>>]

Złóż odwołanie Złóż przystąpienie

Czas trwania postępowania przed KIO

Dawid Pantak25 lipca 2019Komentarze (0)

Wielu czytelników ciekawi jaki jest czas trwania postępowania przed KIO. Niedawno dostałem na przykład e-mailowe zapytanie od czytelnika o następującej treści:

Witam serdecznie Panie Dawidzie i uprzejmie proszę o informację, w jakim terminie, po otrzymania odwołania przez wykonawcę  KIO powinno wszcząć rozprawę?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za informacje.

Z kolei jakiś czas temu zadzwonił do mnie potencjalny klient, który najpierw samodzielnie złożył odwołanie. Był zdziwiony, że KIO tak szybko wyznaczyła rozprawę i szukał kogoś kto będzie go na niej reprezentował. Myślę więc, że warto zająć się tematem czasu trwania postępowania przed KIO.

Termin instrukcyjny z ustawy

Zacznijmy od przyjrzenia się przepisom. W ustawie jest napisane, że Krajowa Izba Odwoławcza powinna rozpoznać odwołanie w czasie 15 dni od wpłynięcia odwołania. Jest to bardzo krótki okres czasu.

Jednocześnie jest to jednak wyłącznie tak zwany termin instrukcyjny.

Co to znaczy, że jest to termin instrukcyjny?

Oznacza to, że KIO ma jedynie instrukcję, żeby rozpoznać odwołanie w tym czasie. Jednak jeżeli tego nie zrobi, to nie spotkają jej żadne negatywne konsekwencje.

Czas jest ważny dla KIO

Pomimo tego, że termin 15-dniowy jest wyłącznie terminem instrukcyjnym, to KIO trzyma się tego terminu. Jak wynika z ostatniej udostępnionej “Informacji o działalności Krajowej Izby Odwoławczej” średni czas trwania postępowania odwoławczego trwał właśnie 15 dni. A to oznacza, że KIO zazwyczaj mieści się w tym krótkim terminie!

To, że Krajowa Izba Odwoławcza rozpoznaje odwołania w tak krótkim czasie jest bardzo ważne. Przede wszystkim z uwagi na fakt, że jeżeli w postępowaniu przetargowym wpłynie odwołanie, to (poza pewnymi wyjątkami) zamawiający nie może zawrzeć umowy do czasu wydania wyroku przez Izbę.

Wyobraź więc sobie co by się działo, gdyby postępowania przed KIO trwały tyle, ile trwają postępowania przed sądami powszechnymi (gdzie nawet w prostych sprawach postępowania potrafią ciągnąć się latami). Oznaczałoby to totalny paraliż postępowań przetargowych, ponieważ zamawiający czekaliby latami na wyrok KIO i nie mogli w tym czasie zawrzeć umowy.

Dobrze więc, że KIO udaje się zachować 15 dniowy termin na rozpoznanie odwołania.

Oczywiście jest to średni czas. Czasem postępowanie będzie trwało trochę dłużej, a czasem trochę krócej.

Z punktu widzenia wykonawcy

Z moich obserwacji wynika, że mniej więcej po 7 dniach przedsiębiorca, który złożył odwołanie otrzymuje od KIO zawiadomienie o wyznaczeniu rozprawy. Wygląda ono mniej więcej tak:

Termin rozprawy wypada zwykle również mniej więcej po 7 dniach od otrzymania pisma o wyznaczeniu rozprawy. Łącznie jest to więc około 14 dni, co potwierdza zgodność moich obserwacji z oficjalnymi statystykami, które prowadzi KIO.

Oczywiście znowu to są średnie wartości. Czasem dostaniesz zawiadomienie po 10 dniach, że rozprawa jest za kolejnych 10 dni. A czasami – tak jak mi się kiedyś przydarzyło – informacja przyjdzie już po 4 dniach, że rozprawa jest… pojutrze. KIO rozpoznało więc sprawę w tym przypadku w mniej niż tydzień!

[Możesz poczytać także  >> Jak wygląda rozprawa przed KIO]

[Możesz poczytać także  >> Odwołanie do KIO a podpisanie umowy]

W każdym jednak przypadku czasu nie ma wcale dużo i nie można go marnować. Od razu po wniesieniu odwołania trzeba zacząć przygotowywać się do rozprawy.

Biała Ręka w Ojcowie

Skała “Biała Ręka” w Ojcowie

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dawid Pantak Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dawid Pantak Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: