Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/home/dawidp/domains/odwolaniedokio.pl/public_html/wp-content/uploads/wpcf7_uploads/) is not within the allowed path(s): (/home/emarketi/domains/odwolaniedokio.pl:/tmp:/var/tmp:/home/emarketi/.tmp:/home/emarketi/.php:/usr/local/php:/opt/alt:/etc/pki/tls/certs) in /home/emarketi/domains/odwolaniedokio.pl/public_html/wp-content/plugins/contact-form-7/modules/file.php on line 431
Jak wygląda rozprawa przed KIO? - Odwołanie do KIO

Odwołanie do KIO

czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat postępowania przed Krajową Izbą Odwoławczą

Jak wygląda rozprawa przed KIO?

W jednym z poprzednich wpisów w skrócie wyjaśniłem czym jest Krajowa Izba Odwoławcza. Wpis ten znajduje się pod tym adresem. Czym jest Krajowa Izba Odwoławcza? Dzisiaj chciałbym trochę rozwinąć ten temat i opowiedzieć Ci, jak wygląda rozprawa przed KIO.

Po pierwsze, musisz wiedzieć, że przed KIO odbywa się najpierw posiedzenie, a dopiero później rozprawa. Na posiedzeniu sprawdzane są kwestie formalne. Izba sprawdza pełnomocnictwa uczestników postępowania, sprawdza czy przystąpienia, które zostały złożone, są skuteczne. Bardzo ważną kwestią, którą bada KIO, jest sprawdzenie, czy odwołanie nie podlega odrzuceniu z przyczyn formalnych. Na posiedzeniu uczestnicy postępowania mogą podnosić wszystkie formalne kwestie. Posiedzenie nie ma charakteru jawnego. Wstęp na nie mają tylko strony oraz ich pełnomocnicy.

Jeżeli wszystkie kwestie formalne zostaną już wyjaśnione oraz KIO uzna, że odwołanie nie podlega odrzuceniu, to zamyka posiedzenie oraz otwiera rozprawę. Rozprawa ma charakter jawny, oprócz stron i ich pełnomocników może na niej być obecna także publiczność. Każdy z uczestników może przedstawić swoją argumentację. Kolejność jest następująca: najpierw wypowiada się odwołujący, potem zamawiający, a na końcu przystępujący (jeżeli któryś z wykonawców zgłosił przystąpienie).

Przystąpienie do postępowania odwoławczego

W zależności od stopnia skomplikowania sprawy Izba zdecyduje ile takich rund będzie potrzebnych do wyjaśnienia wszystkich kwestii. W prostszych sprawach wystarczy jedna runda plus jedna na krótkie głosy końcowe, w sprawach skomplikowanych może to być kilka rund. Odwołujący zajmuje miejsce po prawej stronie arbitrów, zamawiający siada po lewej, a przystępujący na wprost.

Jak zwracać się do arbitra na rozprawie?

Rozprawa przed KIO ma mniej sformalizowany charakter niż postępowanie przed sądem. Przede wszystkim, w odróżnieniu od postępowania sądowego, nie ma obowiązku wstawania w momencie, gdy zwraca się do arbitra. Nie ma też obowiązku noszenia togi. Co do zasady sprawy rozstrzyga jeden arbiter. W uzasadnionych przypadkach sprawę może jednak rozpatrywać skład trzyosobowy. Przebieg rozprawy jest protokołowany. Po rozprawie warto wystąpić do KIO o przesłanie kopii protokołu. Specjalnie dla Was przygotowałem wzór takiego wniosku. Możecie go pobrać w tym miejscu.

Wniosek o doręczenie kopii protokołu posiedzenia i rozprawy

W zależności od stopnia skomplikowania rozprawa może trwać od godziny do nawet kilku dni. Jeżeli wszystko zostanie już wyjaśnione, przewodniczący zamyka rozprawę oraz informuje, kiedy ogłosi wyrok. Jeżeli już w czasie rozprawy arbiter wyrobił sobie opinię na temat tej sprawy, to najprawdopodobniej ogłosi wyrok w tym samym dniu. Jeżeli jednak potrzebuje więcej czasu na przemyślenie sprawy, to może odroczyć wydanie wyroku o kilka dni. W czasie ogłaszania wyroku wszyscy, poza składem orzekającym mają obowiązek stać. Potem następuje krótkie uzasadnienie ustne wyroku. W kilku zdaniach arbiter wyjaśnia czym kierował się wydając taki wyrok.

Następnie sporządzane jest pisemne uzasadnienie wyroku. Jest ono wysyłane do wszystkich uczestników z urzędu. Nie ma obowiązku występowania z wnioskiem o jego doręczenie.

Previous

Dalsze pomysły na nowelizację prawa zamówień publicznych

Next

Przetargi powyżej i poniżej progów unijnych (część 1)

10 Comments

 1. kate

  Baaaardzo fajny artykuł, szczególnie dla osób, które nigdy przed KIO nie stawały. Mam jeszcze kilka pytań, po pierwsze, jak wygląda kwestia pełnomocnictw dla stwających przed KIO z ramienia zamawiającego, czy są konieczne i czy się je opłaca tak jak w sądzie ? I moje drugie, prozaiczne pytanie – zamawiający siada po lewej stronie arbitrów czyli tak, jak np na rozprawie karnej oskarżenie ? czy po drugiej lewej ? 🙂

  • Dawid Pantak

   Pani Kasiu,

   pełnomocnictwa są konieczne. Proszę pamiętać dwóch zasadach:

   1. Pełnomocnictwa trzeba przedstawić w oryginale lub kopii poświadczonej notarialnie (nie jest wystarczająca zwykła kopia, ani kopia poświadczona przez radcę prawnego czy adwokata).

   2. Pełnomocnictwo nie może być ogólne tylko rodzajowe. Czyli mówiąc po ludzku musi z niego wynikać, że pełnomocnik jest uprawniony do reprezentowania przed KRAJOWĄ IZBĄ ODWOŁAWCZĄ, a nie np. „wszelkimi sądami i organami”.

   Opłata skarbowa od pełnomocnictw jest dyskusyjna. Niektórzy uważają, że trzeba, inni że nie. Ja wolę zapłacić te 17 zł niż potem narażać się, że urząd w Warszawie będzie mnie ścigał o zapłatę. Generalnie przeważająca praktyka jest że uiszcza się opłatę skarbową.

   Zamawiający siada po „tej drugiej” lewej ; – ) Czyli tak jak oskarżony i jego obrońca w postępowaniu karnym i pozwany w postępowaniu cywilnym.

   Powodzenia na rozprawie!

 2. kate

  Ogromnie dziękuję ! acha, nie napisał Pan w końcu, jak zwracać się do arbitra/arbitrów ?

 3. Roksana

  Witam,

  a czy każdy może zwrócić się o przesłanie protokołu z rozprawy czy tylko uczestnicy konkretnego postępowania mogą z takim wnioskiem wystąpić?

  Pozdrawiam

  • Dawid Pantak

   Szczerze mówiąc nigdy nie próbowałem uzyskać protokołu rozprawy w której nie byłem pełnomocnikiem. Można spróbować wysłać wniosek – być może się uda. Jeżeli jednak sekretariat KIO uzna to za niedopuszczalne, to po prostu nie prześlą takiego protokołu.

 4. Maciej

  Dzień dobry. Interesuje mnie jedna kwestia, a nie mogę znaleźć informacji. Mianowicie Wokanda KIO. Na stronie widnieje jedynie na dany dzień i archiwum https://www.uzp.gov.pl/kio/wokanda
  Czy jestem w stanie poznać z wyprzedzeniem datę rozprawy, która mnie interesuje, ale której nie jestem stroną? Bo skoro rozprawa jest jawna rozumiem, że mógłbym pójść, zasiąść i posłuchać?

  • Dawid Pantak

   Panie Macieju,

   faktycznie na stronie www KIO jest tylko wokanda w dniu rozprawy i archiwalna – nie ma wokandy na przyszłość. Może Pan spróbować zadzwonić do KIO i poprosić o podanie daty oraz godziny rozprawy, która Pana interesuje. Powinni Panu podać taką informację (nawet jeżeli nie jest Pan stroną) – wystarczy podać nazwę odwołującego i zamawiającego.

   Może Pan wziąć udział w rozprawie jako publiczność. Niestety tylko w rozprawie, nie w posiedzeniu. Najlepiej przed posiedzeniem podejść do przewodniczącego i powiedzieć, że chce Pan wziąć udział w rozprawie jako publiczność i poprosić o zaproszenie na salę po zakończeniu posiedzenia.

   Pozdrawiam

 5. Maciej

  Panie Dawidzie,

  bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Faktycznie znam już datę posiedzenia. Wystarczyło zadzwonić pod numer – Sprawy odwoławcze w toku: (22) 458 78 05 (wokanda) ze strony https://www.uzp.gov.pl/kio/kontakt

  Pozdrawiam

 6. częstym problemem przy rozprawach w sądzie jest kierowanie się emocjami zamiast rozumem
  niestety należy mieć wtedy nerwy na wodze

Dodaj komentarz

+ 61 = 64

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén