Odwołanie do KIO

czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat postępowania przed Krajową Izbą Odwoławczą

Nowelizacja prawa zamówień publicznych

Obecna ustawa prawo zamówień publicznych została uchwalona w 2004 r. Od tego czasu była bardzo często nowelizowana. Jest to jedna z najczęściej zmienianych ustaw w polskim porządku prawnym. Często zmiany wprowadzane przez kolejne nowelizacje wprowadzały zupełne nowe rozwiązania. Można powiedzieć, że ustawa w kształcie z 2004 roku i obecna ustawa to dwa zupełnie inne akty prawne.

Co więcej, w niedługim czasie możemy spodziewać się, że zostanie uchwalona nowa ustawa, która całkowicie zastąpi obecną. Obowiązek zmiany wynika z prawa Unii Europejskiej. Polska ma czas na implementację unijnej dyrektywy do kwietnia 2016 roku. Czasu pozostało więc niewiele.

Patrząc jednak na obecny kalendarz wyborczy nie ma żadnych szans, żeby nasi parlamentarzyści uchwalili nową ustawę jeszcze w tej kadencji. Zadaniem tym będzie się musiał zająć więc Sejm dopiero po wyborach. Oznacza to, że będzie miał bardzo mało czasu na solidne opracowanie tematu. Niewdrożenie nowych rozwiązań na czas grozi Polsce karami finansowymi.

Piszę o tym między innymi dlatego, że w nowej ustawie przewidziane są nowe rozwiązania. Także kwestia odwołania do KIO ma ulec pewnym modyfikacjom w stosunku do obecnych zasad. Musisz pamiętać, że to, o czym będę pisał teraz na blogu dotyczy aktualnego stanu prawnego.

Przykład:

W obecnym stanie prawnym (na dzień 23 września 2015 r.) w przypadku zamówień poniżej progów unijnych odwołanie można wnieść jedynie w czterech dokładnie wymienionych przypadkach. Oznacza to, że miedzy innymi w postępowaniu poniżej progów nie jest możliwe wniesienie odwołania dotyczącego opisu przedmiotu zamówienia publicznego. We wstępnym projekcie nowej ustawy taka możliwość została przewidziana.

Dalsze pomysły na nowelizację prawa zamówień publicznych

Nowe progi unijne i kurs euro

Previous

Czym jest Krajowa Izba Odwoławcza?

Next

Przetargi, w których nie stosuje się ustawy

2 Comments

  1. Magdalena

    Gratuluje, bardzo ciekawy blog!

Dodaj komentarz

13 − 9 =

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén