Dawid Pantak

radca prawny

Pomagam przedsiębiorcom wygrywać przetargi. Specjalizuje się w prawie zamówień publicznych. Posiadam bogate doświadczenie w skutecznej pomocy i doradzaniu wykonawcom ubiegającym się o udzielenie zamówienia publicznego, w tym w reprezentowaniu przed Krajową Izbą Odwoławczą
[Więcej >>>]

Złóż odwołanie Złóż przystąpienie

Nowelizacja prawa zamówień publicznych

Dawid Pantak23 września 20152 komentarze

Obecna ustawa prawo zamówień publicznych została uchwalona w 2004 r. Od tego czasu była bardzo często nowelizowana. Jest to jedna z najczęściej zmienianych ustaw w polskim porządku prawnym. Często zmiany wprowadzane przez kolejne nowelizacje wprowadzały zupełne nowe rozwiązania. Można powiedzieć, że ustawa w kształcie z 2004 roku i obecna ustawa to dwa zupełnie inne akty prawne.

Co więcej, w niedługim czasie możemy spodziewać się, że zostanie uchwalona nowa ustawa, która całkowicie zastąpi obecną. Obowiązek zmiany wynika z prawa Unii Europejskiej. Polska ma czas na implementację unijnej dyrektywy do kwietnia 2016 roku. Czasu pozostało więc niewiele.

Patrząc jednak na obecny kalendarz wyborczy nie ma żadnych szans, żeby nasi parlamentarzyści uchwalili nową ustawę jeszcze w tej kadencji. Zadaniem tym będzie się musiał zająć więc Sejm dopiero po wyborach. Oznacza to, że będzie miał bardzo mało czasu na solidne opracowanie tematu. Niewdrożenie nowych rozwiązań na czas grozi Polsce karami finansowymi.

Piszę o tym między innymi dlatego, że w nowej ustawie przewidziane są nowe rozwiązania. Także kwestia odwołania do KIO ma ulec pewnym modyfikacjom w stosunku do obecnych zasad. Musisz pamiętać, że to, o czym będę pisał teraz na blogu dotyczy aktualnego stanu prawnego.

Przykład:

W obecnym stanie prawnym (na dzień 23 września 2015 r.) w przypadku zamówień poniżej progów unijnych odwołanie można wnieść jedynie w czterech dokładnie wymienionych przypadkach. Oznacza to, że miedzy innymi w postępowaniu poniżej progów nie jest możliwe wniesienie odwołania dotyczącego opisu przedmiotu zamówienia publicznego. We wstępnym projekcie nowej ustawy taka możliwość została przewidziana.

Dalsze pomysły na nowelizację prawa zamówień publicznych

Nowe progi unijne i kurs euro

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 668 501 984e-mail: dawid.pantak@legalkp.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Magdalena 24 września, 2015 o 19:38

Gratuluje, bardzo ciekawy blog!

Odpowiedz

Dawid Pantak 25 września, 2015 o 06:15

Dziękuję.

Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Dawid Pantak Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Dawid Pantak Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem dawid.pantak@legalkp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: